Hakkımızda

Diyarbakır ilinde doğan hayvancılıkla uğraşan bir aileden gelen ve hayvan, hayvan sağlığı, besicilik ve kırmızı et işinden anlayan Fadıl Can tarafından kurulan Nercan Et 2010 yılında İstanbul kırmızı et piyasasında faaliyetlerine başlamıştır.

Şirketin kuruluşu ile beraber sektördeki bilgi birikimlerini artık kendi şirketlerine aktaran kardeşler sadece işlenmemiş kırmızı et değil bununla beraber; işlenmiş olarak salam, sosis, pastırma, sucuk, jambon, kavurma gibi tüm ürünlere reyonlarda yer vermiş ve talepler doğrultusunda beyaz et de raflardaki yerini almaya başlamıştır.

Güvenilir gıdayı hijyenik ortamlarda ve sağlıklı ve aynı kalitede müşterilerine sunmayı ilke edinmiş olan Nercan Et, yıllar içerisinde şube sayılarını arttırarak 3’e çıkarmış ve operasyonunu İstanbul et sektörünün merkezi olan Mega Center ’a taşıyarak 4 farklı noktada hizmet vermeye devam etmektedir.

Yaklaşık 50 personelimiz ile her lokasyonumuzda et tedarik ettiğimiz tüm iş ortaklarımızda aynı kaliteyi ve standardı koruma çabası içinde hizmetlerimize devam etmekteyiz.